Shqipëria në vazon e tretë, së bashku me Hungarinë e Danimarkën

Cikli kualifikues, respektivisht faza e grupeve e Kampionatit Evropian Euro 2024 u mbyll mbrëmë.

Ndër ndeshjet e zhvilluara mbrëmë ishte edhe ajo mes Kosovës e Bjellorusisë, ku kjo e fundit fitoi 1:0 në “Fadil Vokrri”.

Këtë kampanjë kualifikuese Kosova e mbylli në vendin e pestë në Grupin I me 11 pikë, ku vetëm Andorra ishte më keq, në vendin e fundit me vetëm dy pikë.

Ndërkaq, Shqipëria korri sukses dhe shkroi historinë duke siguruar për herë të dytë kualifikimin në një Evropian.

“Kuqezinjtë” e mbyllën Grupin E në vendin e parë me 15 pikë, aq sa kishte edhe Çekia në vendin e dytë.

Tani, pasi që u kualifikua si lidere e grupit, Shqipëria është pozicionuar në vazon e dytë të shortit të këtij Evropiani.

Në të njëjtën vazo me Shqipërinë gjenden edhe Hungaria, Turqia, Rumania, Danimarka dhe Austria.

Po ashtu, vazot e tjera të shortit të Evropianit i gjeni më poshtë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *