Kosova e “shkel” Qipron për ta ruajtur vendin e dytë në grup, shkëlqen Muriqi

Kombëtarja e Kosovës në futboll ka shënuar fitore të thellë në ndeshjen e rëndësishme ndaj Qipros, duke e ruajtur vendin e dytë në Grupin 3 të Ligës C në Ligën e Kombeve.

“Dardanët” triumfuan 5:1 ndaj qipriotëve në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë.

Më meritori për këtë fitore ishte sulmuesi i Mallorcas, Vedat Muriqi që kontribuoi me dy gola dhe dy asistime.

Në fakt, serinë e golave e hapi Florent Muslija me një gol të bukur ë minutën e 22-të. Rrudhani dyfishoi shifrat në minutën e parë shtesë të pjesës së parë.

“Dardanët” e nisën furishëm edhe pjesën e dytë me golin e Rashanit. Vedat Muriqi u përkujdes për golin e katërt në minutën e 52-të.

Qipriotët treguan shenja jete në minutën e 81-të me golin e Roberge, por që ishte e tëra nga ta.

Vedat Muriqi vulosi epilogun përfundimtar me gol në minutën e 84-të.

Kosova mbyll rrugëtimin në Ligën e Kombeve në pozitën e dytë me nëntë pikë, Qipro ka pesë pikë në vendin e tretë.