Sevilla humb luftën për titull

Athletic Bilbao fitoi me rezultat 1:0 ndaj Sevilles në raundin 35 të La Ligës spanjolle dhe kështu u largua nga lufta për titull.

Sevilla kishte nevojë për një fitore për të mbajtur epërsinë pas kryesimit të Atleticos dhe nënkampionëve të saj të parë Real dhe Barcelona. Ata kishin një avantazh në fushën e shtëpisë në pjesën më të madhe të lojës, por nuk arritën të shënonin. Ata u penalizuan nga Inaki Williams në minutën e 90-të të lojës kur Sevilla u hap plotësisht dhe Bilbao realizoi kundërsulmin dhe shënoi të tre pikët.

Sevilla tani është gjashtë pikë prapa vendit të parë vetëm katër raunde para fundit të kampionatit, por ata janë të qetë në vendin e katërt me avantazh prej 17 pikësh ndaj Real Sociedad në vendin e pestë. Bilbao është i nënti me 45 pikë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *