Salah fantastik, shënoi katër gola për Egjiptin dhe theu rekordin

Futbollistët e Egjiptit në raundin e parë të kualifikimeve të Grupit A për Kupën e Botës në Kajro e mposhtën Xhibutin në shtëpi me rezultat 6:0 dhe emri kryesor i ndeshjes ishte Mohamed Salah, i cili shënoi katër gola dhe u bë golashënuesi më i mirë i Egjiptit në historinë e kualifikueseve. Salah ka 15 gola, duke kaluar Mohamed Aboutrika, i cili shënoi 14.

Egjiptianët e justifikuan titullin e favoritit të madh në minutën e 22-të, kur ishin në avantazh 2:0, dhe të dy golat i shënoi lojtari Liverpool-it. Salah e kompletoi hat-trickun në minutën e 48-të, ndërsa në të 69-ën shënoi 4:0 pas një tjetër aksioni të mirë të Egjiptit.

Katër minuta më vonë, Mostafa Mohamed shënoi golin e pestë për egjiptianët, dhe finalen 6:0 e bëri Trezeguet një minutë para përfundimit të ndeshjes. Fituesit e grupeve nga kualifikueset afrikane do të kalojnë në Kupën e Botës 2026.