Kosova shkëlqen vetëm pjesën e parë, mposhtet bindshëm nga Polonia

Hendbollistet e Kosovës kanë pësuar humbje nga Polonia në ndeshjen e zhvilluar të enjten mbrëma në Pallatin e Sportit në Prishtinë.

Kosovës nuk i mjaftoi paraqitja e mirë e pjesës së parë dhe në fund pësoi humbje me rezultatin 34:27 në ndeshjen që i takoi kualifikimeve për “Euro 2024”.

Një numër i madh i golave u shënuan në kryeqytet në pjesën e parë.

“Dardanet” e nisën mirë ndeshjen, ndërsa në minutat e para të ballafaqimit krijuan epërsi 5:1, por nuk e mbajtën epërsinë.

Kapitenia Leonora Demaj ishte më e dalluara në pjesën e parë. Ajo shënoi plot tetë gola për Kosovën.

Loja e fortë e të dyja përfaqësueseve vazhdoi edhe në pjesën e dytë, por përvoja e polakeve bëri që ato të krijonin epërsi 26:23, të cilën e menaxhuan deri në fund.

Polonia kështu ka krijuar epërsi solide me shtatë gola për duelin kthyes në Zielona Gora, që zhvillohet të dielën.

Kosovës nuk do t’i mjaftojë fitorja me më pak se shtatë gola.

Leonora Demaj ishte më e dalluara te Kosova pasi e përfundoi ndeshjen me 12 gola në total nga 20 tentime.

Kosova është në Grupin 8, bashkë me Danimarkën.

Danezet kanë katër fitore dhe kanë siguruar kualifikimin.