Frankfurti mund Rangersin dhe fiton Ligën e Evropës pas 42 vjetësh

Eintracht Frankfurti e ka fituar trofeun e Ligës së Evropës për herë të parë pas më shumë se dy dekadave.

Skuadra gjermane triumfoi në finalen e madhe kundër Rangers vetëm pas penalltive me rezultat 5:4 në stadiumin “Ramon Sanchez Pizjuan”.

120 minutat përfunduan baras 1:1.

Përkundër rasteve dhe dominimit të gjermanvë, gola në pjesën e parë nuk pati.

Skocezët kaluan të parët në avantazh në minutën e 57-të me autor Aribon i cili nuk gaboi përball me portierin.

Tetë minuta më vonë, sulmuesi kolumbian Borre riktheu baraspeshën duke shënuar golin e barazimit për Eintrachtin e Frankfurtit.

As në vazhdime dy herë nga 15 minuta nuk pati gola dhe kësisoj gjithçka u vendos pas ekzekutimit të penalltive.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *