Ky është goli dhe festa për të cilin po flasin të gjithë – nderimi për George Floyd

Është mbyllur me fitoren e thellë 4:1 sfida mes Monchengladbach dhe Union Berlinit.

Vendasit kanë marrë një 3-pikësh të rëndësishëm për ecurinë në kampionat. Pjesa e parë u mbyll me rezultatin 2:0 me golat e Neuhasu dhe Thuram.

Pikërisht pas golit të parë të tij, Marcus Thuram që për Gladbachun në pjesë të dytë shënoi edhe golin e tretë], festoi duke ulur gjurin e tij për të nderuar George Floyd, afrikano-amerikanin e vrarë në Minneapolis.

Vrasja e Floyd nga një pjesëtar policie javën e kaluar ka shkaktuar protesta masive dhe trazira në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, që po përballen me krizë dhe racizëm të shtuar.

Golin dhe festimin e sulmuesit francez, që mund t’i shihni më poshtë, kanë marrë vëmendje të madhe në rrjetet sociale.